I LOVE Awards, but this means MORE to me. Thanks for thinking of them!

The Animal Rescue Site

Wednesday, June 16, 2010

Plum Crazy Prices!


The hubby went to the local grocers yesterday and picked up a few things. I asked for some fresh fruit because of the backyard fruit crops (three banana plants, a couple of papaya trees and a lychee tree) only the lychee are ready. (Listen, we live on an island, if it's not grown here or made here, we gotta pay extra to get it here. It's the ying and the yang of it all and I've come to accept that.)

Anyway, the hubs brought back three small plums for $1.64. You can't tell how small they are from the picture, but they are small.  I can't complain to him because 1. I'm grateful he doesn't mind going to the store and 2. I'm grateful he doesn't mind going to the store. :)

Curious, I go online to see what everyone else is paying for fresh plums. I end up on a global trade site, Alibaba. They have lots of plum dealers.....I found some great prices for juicy red plums out of Turkey. The problem is I'd have to purchase 24 metric tons and I truly don't have the room. :(

Back to reality....the plums we bought are SOUR! Ying! :(   However, our neighbor came over this afternoon and gave us a 2 lb filet piece of aku tuna freshly caught just a few hours ago. YANG! :) So tonight we're dining on sushimi and a little lightly fried fish. Yum! :)

Aloha,

P.S. What kind of prices do you pay for fresh fruit?

7 comments:

  1. Pam,
    You really don't want to know our prices. I haved been to Maui and the Big Island many, many times. We used to stay at the Fairmont Kea Lani in one of their villas that had a kitchen. We went to the Safeway in Kihei and buy things for breakfast and snacks. I was so shocked by how expensive your food was compared to what I paid on the mainland. Hawaii is so beautiful, but I just don't know how people can pay the prices that everyone pays for necessities. I know so many accept this trade off though.
    Warm regards,
    Susie

    ReplyDelete
  2. Susie, I haven't had the good fortune to see Arizona yet, but hope to someday. Living here for the past 30 years I have gotten kind of immune to some things, but every time I go back to my home state of Missouri, I'm reminded of how cheaply we could live on the mainland. Thanks for dropping in. Pam

    ReplyDelete
  3. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete
  4. Hi!
    We lived on Oahu for 4 years, we were an Air Force family. My youngest daughter was born there. We're in Texas now, and we have a farm down the road that sells its produce for $1 a pound. I just picked up cucumbers, summer squash, zucchini. The squirrels have been raiding my tomatoes, so I just buy them at the farm for ourselves!

    ReplyDelete
  5. Ann Marie - OMGosh! $1 a pound? I'm SO jealous! I'm not even going to ask what you pay for a gallon of milk. lol Pam

    ReplyDelete
  6. Wow! Returning last week's friday follow (sorry so late!)

    We live in the Central Valley of CA...and most fruit and produce right now is $1.50 per pound... at the farmer's market. Cherries are a little more expensive, but still everything is cheap here. Love living in this bread basket!

    ReplyDelete
  7. Thank you Pam for stopping by my little blog. I am just using a piece of cardboard to make the yoyo's. I did see a yoyo maker at Joann's, but I ended up putting it back when I went to make my purchases the other day. Is it really that much better than a piece of cardboad? I do love making them and love the way they look on clothing. Thank you for the suggestion, I might just go back today to get the small maker and give it a try.
    Don't you just hate it when you pay good money and the fruit you get is sour....
    Cristi @ abitofserendipity.blogspot.com

    ReplyDelete

So glad to hear from you! Thanks for visiting!

Related Posts with Thumbnails